štvrtok 17. septembra 2015

TOHTOROČNÝ DEŇ SRDCA BUDE REKORDNÝ

Podľa alarmujúcich prognóz môže na kardiovaskulárne ochorenie zomrieť do roku 2030 až 72 miliónov obyvateľov Európskej únie!

Srdcovocievne ochorenia patria k najväčším „strašiakom“ súčasnosti, pretože každoročne si vyžiadajú 17,5 milióna ľudských životov. Je to rovnaký počet ako spôsobuje AIDS, tuberkulóza, rakovina, cukrovka a chronické respiračné ochorenia spolu! Na tento alarmujúci stav upozorňujú odborníci dlhodobo, no zmeny prichádzajú iba pomaly. Slovensko je na tom navyše horšie ako väčšina vyspelých štátov Európy. Napriek tomu, že povedomie slovenskej verejnosti  o srdcovo-cievnych ochoreniach sa v posledných rokoch zvýšilo,  naša krajina stále patrí v Európskej únii  k najhorším pokiaľ ide o úmrtnosť. Aj na tieto skutočnosti bude reflektovať tohtoročná kampaň MOST (Mesiac O Srdcových Témach) a aktivity počas Dňa srdca (25. 09. 2015), ktoré pripravila Slovenská nadácia srdca. V tejto súvislosti je podľa správcu Slovenskej nadácie srdca doc. MUDr. Gabriela Kamenského, CSc. potešujúce, že tohtoročný Deň srdca bude rekordný! Už teraz totiž vieme, že je pripravených takmer 440 meracích miest v 112 mestách Slovenska, kde si záujemcovia budú môcť nechať zmerať kód zdravého života. „Na vznik kardiovaskulárnych ochorení vplývajú pochopiteľne aj dedičné faktory, no mimoriadne dôležité je to, aký životný štýl vedieme. Fajčenie, prejedanie sa, málo pohybu...  Ak žijeme takto, nemôžeme sa čudovať, že Slovensko je opäť raz na chvoste Európskej únie. Najzávažnejšie a súčasne aj najčastejšie rizikové faktory totiž sú vysoký krvný tlak, fajčenie, vysoká hladina lipidov a obezita spojená s nedostatočnou fyzickou aktivitou ,“ upozorňuje doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc. s tým, že zmenou životného štýlu sa dá zabrániť tragédiám.
Veľkým problémom je, že nám vyrastá generácia, ktorá môže mať s kardiovaskulárnymi ochoreniami ešte väčší problém. Mimoriadne totiž pribúda obéznych detí. Podľa štatistík OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) trpí v Európe nadváhou viac ako 20 percent detí. Slovensko nie je výnimkou. Za desať rokov u nás výrazne vzrástla priemerná hmotnosť detí, u chlapcov až do 5 kilogramov, u dievčat do 3,5.  Aj preto chce Ministerstvo zdravotníctva SR začať s bojom proti kardiovaskulárnym chorobám už v mladom veku. Podľa jeho predstaviteľov je nevyhnutné, aby sa zmenil sortiment jedál v školských bufetoch. Deti by si od mladého veku mali zvykať na zdravšiu stravu a nápoje.
Na problematický životný štýl Slovákov poukazuje aj Slovenská kardiologická spoločnosť, ktorá je spoluorganizátorom kampane. Podľa štatistík sa obyvatelia našej krajiny dožijú bez vážnejšieho zdravotného obmedzenia len 52 rokov, čo je úplne najmenej zo všetkých krajín Európskej únie. Pre porovnanie, na Malte je to napríklad 72 rokov.
Tlak krvi, či výšku cholesterolu budú odborníci merať počas Dňa srdca - 25. 09. 2015 - po celom Slovensku. Na Námestí SNP a v nákupom centre Eurovea v Bratislave, na 42 miestach regionálnych úradov verejného zdravotníctva, v 370 lekárňach a 20 školách. V piatok a v sobotu budú tiež vypravené Vlaky zdravia. Záujemcovia tak môžu o svojom zdravotnom stave zistiť viac aj počas cesty z Bratislavy do Košíc a späť. 


 Vydala:               Slovenská nadácia srdca











 














 

AKO SÚ NA TOM SLOVÁCI?


Aj keď v porovnaní s krajinami OECD, resp. vyspelými krajinami sveta Slovensko v úmrtnosti a chorobnosti na KVO stále zaostáva, trend k zlepšovaniu je viac ako evidentný.
Kým za posledné tri roky podľa poslednej ročenky NCZI poklesla štandardizovaná úmrtnosť na KVO z 508,8 na 438,8 na 100 tis. obyvateľov, u onkologických ochorení je nárast z 223,6 na 246,7 na 100 tis. obyvateľov.  Pokles štandardizovanej úmrtnosti na KVO za posledných 30 rokov  poklesol u mužov o 26%, u žien o 31%. Tieto čísla sú síce potešujúce, avšak za rovnaké obdobie pokles KVO v českej republike bol  48%, v Maďarsku 39% a v Poľsku 43%. Najvýznamnejší podiel na poklese úmrtnosti na KVO má významné zlepšenie liečby akútnych srdcových infarktov a to predovšetkým v mladších vekových skupinách, čiastočne aj zlepšenie liečby akútnych cievnych mozgových príhod.  Nemocničná letalita na akútne koronárne príhody (STEMI) podľa registra SLOVAKS poklesla z 12,1% v roku 1998 na 6% v roku 2011, a to najmä vďaka zavedeniu najmodernejších intervenčných techník v 6 kardiocentrách na Slovensku.
Na pozitívnom trende sa podieľa aj zlepšenie rizikového profilu slovenskej populácie za posledných 10 rokov - zníženie hladiny lipidov, zlepšenie kontroly tlaku krvi (viac u žien) a pokles fajčenia.
Nepriaznivým trendom je nárast obezity a nadváhy, dlhodobý vzostup nových prípadov cukrovky, stále nedostatočný príjem ovocia a zeleniny, nárast fajčenia u detí a adolescentov.  Tieto zmeny sa udiali aj vďaka celonárodnej osvete Slovenskej nadácie srdca, ktorá tento rok už po deviatykrát spúšťa projekt MOST (Mesiac O Srdcových Témach), ktorý je vždy organizovaný v súvislosti  so Svetovým dňa srdca.
Aj tento rok sme pripravili množstvo edukačných aktivít – podrobnejšie údaje  nižšie.
Veríme, že aj tento rok, ktorý je v počte meracích miest celoslovensky rekordný – 438 meracích miest, bude kampaň MOST opäť úspešná a prispeje k lepšej informovanosti slovenských občanov o prevencii KVO.
                                                                                                                                                    

SLOVENSKÁ NADÁCIA SRDCA

Slovenská nadácia srdca (ďalej len „SNS“) vznikla v októbri 2006. Zakladateľom a odborným garantom je Slovenská kardiologická spoločnosť. Jej cieľom je podporiť prevenciu kardiovaskulárnych chorôb.
Hlavným projektom nadácie je edukačno-informatívna kampaň MOST - mesiac o srdcových témach. Prostredníctvom tejto kampane sa podarilo SNS zvýšiť záujem obyvateľov Slovenska o témy zdravého životného štýlu, prevencii kardiovaskulárnych ochorení  (ďalej len „KVO“) a prehĺbiť povedomie o najdôležitejších rizikových faktoroch.

KAMPAŇ MOST

Aktivity celonárodnej vzdelávacej kampane MOST – Mesiac o srdcových témach – opakovane realizuje Slovenská nadácia srdca a v roku 2015 sa uskutoční už jej 9. ročník. Aj v tomto roku budú vrcholiť Dňom srdca – 29. september - určeným Svetovou federáciou srdca. Napriek tomu, že tohtoročný Deň srdca pripadá na pondelok bude Deň srdca na Slovensku a jednotlivé meracie miesta zriadené v rámci celého Slovenska v najbližší piatok k tomuto dňu - 25. septembra.
Už tradične budú v uliciach miest zorganizované tzv. meracie miesta, kde bude odborný zdravotnícky personál vykonávať merania krvného tlaku, cholesterolu, indexu BMI, prípadne iných rizikových faktorov a poskytovať odborné poradenstvo.

KAMPAŇ MOST V ČÍSLACH

-          do kampane sa zapája 20 partnerov,
-          pripravujeme zriadenie 438 meracích miest v 112 mestách na Slovensku + 1x počas tlačovej konferencie
-          v dňoch 25. – 26. septembra vypravíme 2 vlaky zdravia (Bratislava – Žilina – Košice  a späť),
-          na kampani sa bude podieľať
o    36 pobočiek RÚVZ + ÚVZ SR,
o    382 zapojených lekární (údaj k 16. 9. 2014)


o    20 zapojených škôl (gymnáziá, stredné zdravotnícke školy, obchodná akadémia –Bratislava, Košice, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Nitra, Nové Zámky, Považská Bystrica, Prešov, Rožňava, Ružomberok, Sereď, Skalica, Trenčín, Zvolen, Žilina), cca 200 študentov na študentské hliadky,
o    Z toho 4 školy vytvoria samostatné meracie miesto (Liptovský Mikuláš, Prešov, Sereď, Skalica)
o    Červený kríž – spolupracujeme na 1 meracom mieste v OC Eurovea

Vo všetkých stánkoch, ktoré budú sprístupnené verejnosti od 10:00 do 17:00 hod., bude možné nechať si zmerať tlak krvi, hladinu cholesterolu, BMI index a na vybraných miestach aj EKG. Prítomní lekári špecialisti poskytnú záujemcom poradenstvo k prevencii kardiovaskulárnych ochorení a osobné konzultácie k možnostiam liečby existujúcich ochorení.

PARTNERI KAMPANE MOST – PROJEKTU DNI SRDCA

Generálny partner:            Dr. Max
Hlavní partneri:                   Sanofi Aventis, ÚVZ SR, Zentiva
Partneri:                                               ADC číselník, DHL, FLORA, Kubíček REKLAMA,  Nadácia Tesco, OMRON, Slovenský červený kríž,  Slovenský spolok študentov farmácie, Worwag Pharma, ŽSR, ŽSS
Produktoví partneri:          Actavis, MED TRUST, Microlife
Mediálni partneri:                              RTVS, Networking Businesses

 

VLAKY ZDRAVIA

Dňa 25.9.2015 piatok         
BA – ZA – KE                                         - R 607 Ferratumbank s odchodom z BA o 11:55 hod. a príchodom do KE o 17:46 hod.

Dňa 26.9.2013 sobota                                                                                                      
KE – ZA – BA                         - R 606 Shoppie.sk s odchodom z KE o 10:14 hod. a príchodom do BA o 16:05 hod.


V každom vlaku bude 1 kupé vyčlenené pre hliadku zdravia, ktorú tvoria lekári. Cestujúci budú mať možnosť bezplatne si nechať zmerať tlak krvi, hladinu cholesterolu, BMI index, získať informačné a propagačné materiály a konzultovať otázky ohľadom kardiovaskulárnych ochorení. Kupé budú označené plagátmi formátu A3 s informáciou o Dni srdca na Slovensku.
Na vlakových staniciach, na ktorých budú rýchliky zastavovať budú odvysielané rozhlasové oznamy s informáciou 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára